اصول طراحی کاتالوگ

اصول طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ یکی از اولین مؤلفه های الزامی در بازاریابی است که با توجه به پیشرفت بازاریابی دیجیتال، اصول طراحی کاتالوگ نیز دستخوش تغییراتی شده است. مسئله برندینگ و هویت سازی برند از جمله مواردی است که در اصول طراحی کاتالوگ مورد توجه است.

هر برند و کسب و کاری برای شروع فعالیت تجاری و اقتصادی خود نیاز دارد که در ابتدا خودش را معرفی و مطرح کند، حوزه فعالیت خودش را به مشتری بشناساند، خدمات و محصولات ارائه شده را معرفی کند و... این عمل هم به آشنایی هر چه بیشتر مشتری با کسب و کار منجر می شود و هم باعث ایجاد نوعی حس اعتماد، اطمینان و وفاداری میان برند و مشتریان قدیمی و جدید می شود.

همچنین در هر کسب و کار تجاری باید برای ادامه فعالیت اقتصادی خود، همواره این پیوند و ارتباط را با مشتریان و مخاطبین بازار هدف خود حفظ کند. زیرا اگر برند یا کسب و کاری امروزه در این تعدد نام و عنوان برندهایی که روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود، همواره در پیش چشم مشتریان نباشد، به سادگی از سر زبان ها می افتد و نه تنها توانایی جذب مشتریان جدید را نخواهد داشت بلکه مشتریان قدیمی خود را نیز از دست می دهد.

در مقالات قبلی از لزوم فعالیت در حوزه دیجیتال و طراحی وب سایت بعنوان اولین قدم در رابطه با کسب و کار دیجیتال سخن گفتیم، اما آنچه واضح است لزوم فعالیت در حوزه بازاریابی کاتالوگ است.متخصصان بازاریابی در امپریال برند با سوابق متعدد و درخشان حوزه طراحی کاتالوگ، آماده کمک به برندها و کسب و کارها در تمامی زمینه ها می باشند.در ادامه این مقاله به اهمیت طراحی کاتالوگ برای برندها و کسب و کارها خواهیم پرداخت:

 

طراحی کاتالوگ چیست؟

در طراحی کاتالوگ باید در نظر داشت که کاتالوگ با بروشور تفاوت هایی دارد. اگر بخواهیم به تعریف هر کدام بپردازیم باید بگوییم که کاتالوگ (کالانما) کتابچه یا راهنمای معرفی است که کلیه محصولات و خدمات ارائه شده از طرف برند یا کسب و کار را به مشتریان یا مخاطبان بازار هدف می شناساند و باعث برای معرفی هر چه بهتر، بیشتر و دقیق تر برند یا کسب و کار می شود. در حالی که بر خلاف این اصول در طراحی کاتالوگ، بروشورها بیشتر بعنوان راهنمای طرز استفاده یا جزئیاتی درباره محصول یا خدمت عرضه شده هستند.

برای مثال یک کارخانه خودرو سازی، در طراحی کاتالوگ خود بیشتر به معرفی محصولات خود می پردازد و این کاتالوگ ها را از طریق نمایندگی های فروش در اختیار مشتریان قرار می دهد اما بروشور مخصوص به هر محصول خود را اصولاً تنها در اختیار خریداران همان محصول قرار می دهند.

 

اصول طراحی کاتالوگ

همانطور که گفته شد در طراحی کاتالوگ باید به این موضوع توجه داشت که مخاطب و یا مشتری کسب و کار قرار است در یک نگاه تمامی محصولات و خدمات ارائه شده توسط برند ما را ببیند، از این رو صداقت، خلاقیت و کیفیت در طراحی کاتالوگ می تواند برند شما را متمایز از هر برندی جلوه دهد.با گسترش روزافزون متدهای بازاریابی، لازم است که هر کسب و کاری در زمینه طراحی کاتالوگ از کارشناسان خبره این حوزه استفاده کافی را ببرند. این متخصصان می دانند که چه اطلاعاتی را درباره خدمات و محصولات برند شما به طور جامع و به خلاق ترین و جذاب ترین شکل ممکن در اختیار مشتریان کسب و کارتان قرار دهند.

طراحی کاتالوگ که از قرن بیستم شکل گرفت و در حال حاضر جزء متدهای بازاریابی جدید محسوب نمی شود، نوعی از تبلیغات در عرصه تجارت است که در زمره تبلیغات مستقیم و بدون واسطه در تبادل اطلاعات با مخاطب قرار می گیرد؛ از این رو لزوم طراحی کاتالوگ و بهره بردن از آن امری واضح است. در طراحی کاتالوگ باید این موضوع را در نظر گرفت که قرار است برای یک محصول اقدام به طراحی کاتالوگ کنیم یا برای چند محصول مختلف؛ در هر یک از این گونه ها، اصول طراحی کاتالوگ متفاوت است چون واضح است که در طراحی کاتالوگ برای یک محصول می توان به جزئیات بیشتری پرداخت و حتی می توان که محصول یا خدمت مورد نظر را با دیگر محصولات مقایسه کنیم ولی در طراحی کاتالوگ برای چند محصول، امکان پرداختن زیاد به جزئیات وجود ندارد.

 

چه مواردی در طراحی کاتالوگ باید منظور شود؟

1. خلاصه ای از عملکرد و تاریخچه و حوزه فعالیت برند یا کسب و کار

2. معرفی جوایز، افتخارات و امتیازات برند یا کسب و کار از قبیل iso های موجود

3. معرفی و توضیح هرچه بیشتر و بهتر درباره محصولات و خدمات

4. درج تمامی جزئیات درباره هر محصول یا خدمت

5. مقایسه هر محصول یا خدمت با نمونه های مشابه قدیمی و پرداختن به مزایای هر یک

6. استفاده از طرح و  قالب های گرافیکی خلاقانه و جذاب برای جلب توجه مخاطب

7. ذکر آدرس، ایمیل، آدرس وب سایت، شماره تلفن و... در راستای برقراری ارتباط بیشتر با مخاطب

 

چند نکته در طراحی کاتالوگ

1. ابعاد کاتالوگ یا بروشور به گونه ای باشد که برای خواننده به راحتی قابل حمل و استفاده باشد و اندازه فونت لغات مناسب باشد.

2. در توضیح هر محصول در طراحی کاتالوگ از زیاده گویی پرهیز شود. (ذکر جزئیات هر محصول در بروشور مختص به همان محصول صحیح است)

3. در طراحی کاتالوگ باید به این موضوع توجه داشت که بیشترین ارتباط را با خواننده برقرار کند، بنابراین شناخت کامل مخاطبین از هر جهت و پیدا کردن بهترین شیوه برای طراحی کاتالوگ لازم و ضروری است.

4. به جنبه تصویری و بصری طراحی کاتالوگ با توجه به جامعه مخاطبین و خوانندگان کاتالوگ توجه شود.


تمامی نکات ذکر شده در این مقاله دال بر این موضوع است که طراحی کاتالوگ، یکی از مهم ترین و اصلی ترین شیوه های بازاریابی و تبلیغات است که حتما باید توسط متخصصان این حوزه صورت گیرد. کارشناسان امپریال برند با تکیه بر دانش و تجربه خود آماده همکاری با تمامی برندها و کسب و کارهای فعال در هر زمینه تجاری در حوزه های مختلف بازاریابی هستند.

 

ما در این ویدئوی کوتاه و جذاب، طرز طراحی کاتالوگ و بروشور را با نرم افزار Word برای شما گذاشته ایم.

1 1 1 1 1

دیدگاه ها (0)

  1. ارسال دیدگاه
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
کد امنیتی