انواع وب سایت

انواع وب سایت

ایجاد و ساخت یک وب سایت اولین قدم در حوزه اقدامات بهینه سازی کسب و کار دیجیتال است و این کار باید توسط متخصصان و طراحان مجرب و خلاق انجام شود تا بیشترین بازخورد و سودآوری ممکن را داشته باشد. وب سایت، انواع مختلفی دارد.

همچنین از لزوم طراحی وب سایت با توجه به نوع کسب و کار و حوزه فعالیت برند مربوطه نیز سخن گفتیم. امروزه با پیشرفت روزافزون دیجیتال و با پدید آمدن زبان های جدید برنامه نویسی، وب سایت و طراحی و ساخت آن نیز به دنیایی وسیع و پیچیده تبدیل شده است که هر بخش این طراحی وب سایت، باید توسط متخصص آن بخش تنظیم و تکمیل شود.


از این رو طبیعی و واضح است که عملیات طراحی و ساخت و ایجاد وب سایت یک کسب و کار یا برند باید متناسب با خدمات یا محصولات ارائه شده توسط کسب و کار مربوط، انجام گیرد. بنابراین امروزه شاهد انواع مختلفی از وب سایت هستیم که کارآیی هر یک با توجه به خصوصیات و ویژگی هایی که دارد، با یکدیگر متفاوت است.


متخصصان حوزه طراحی وب در امپریال برند، با توجه به حوزه فعالیت برند و کسب و کار شما اقدام به طراحی وب سایتی جذاب و جامع خواهند کرد به گونه ای که این ویترین کسب و کار، نه تنها مشتریان قدیمی را مجاب به ادامه ارتباط با برند شما خواهند کرد بلکه مشتریان جدید نیز به برند و کسب و کار شما مجذوب و علاقه مند می شوند.


در ادامه این مقاله قصد داریم که شما را با انواع مختلف وب سایت آشنا کنیم تا بتوانید بسته به حوزه فعالیت کسب و کارتان، کارآمدترین نوع وب سایت را انتخاب کنید.

 


4 دسته از وب سایت ها

وب سایت ‌ها بر اساس کاربرد، نوع و زبان برنامه ‌نویسی به 4 دسته کلی تقسیم می‌ شوند که عبارت است از:


1. وب سایت ‌های ثابت (Static Website)

این سایت ‌ها فقط برای یکبار طراحی می ‌شوند و محتوا و اطلاعات مورد نیاز در داخل آن‌ ها قرار می ‌گیرد و پس از آن، برای تغییر در محتوا و مطالب به یک طراح حرفه ‌ای یا نیمه حرفه ‌ای وب سایت نیاز داریم.


زبان برنامه نویسی این دسته از سایت ها غالباً HTML و Java Script است و این نوع دسته از وب سایت ‌ها به صورت HTML ساده طراحی می ‌شوند و به همین سبب، حجم کمتری از کد در طراحی سایت ‌های ثابت استفاده می‌شود پس سرعت بارگذاری (Loading) بالایی دارند. علاوه بر این کاهش حجم این کد ها باعث خوانایی بیشتر وب سایت توسط ربات موتورهای جستجوگر می‌ شود که این موضوع، سبب بهتر شدن وضعیت این وب سایت ها از لحاظ امتیاز دهی و رتبه بندی موتورهای جستجو می شود. (از این موضوع تحت عنوان سئوی سایت یاد می شود)


همچنین وب سایت های ثابت عمدتاً نسبت به سایر وب سایت ‌ها، قیمت طراحی پایین ‌تری را نیز دارند و ارزان ترند. از طرفی، عدم امکان ایجاد تغییر در این نوع از وب سایت‌ ها توسط افراد عادی علاوه بر افزایش امنیت وب سایت، سبب بهره مندی از جلوه های بصری و گرافیک زیبا می‌ شود چرا که همه چیز ثابت است از جمله متون و اندازه تصاویر و همچنین همه عناصر مکان مشخص و ثابتی را دارند در نتیجه می‌توان برای محل قرار گرفتن هر یک از اجزاء بهترین تصمیم را گرفت اما از طرفی نیز این عدم امکان ایجاد تغییرات توسط افراد عادی سبب می‌ شود تا امکان به روز رسانی وب سایت توسط صاحبان و مدیران وب سایت صلب شود.


به طور کلی، وب سایت های ثابت برای افراد، شرکت ‌ها و سازمان ‌هایی مناسب است که حداکثر یک یا دو بار در سال نیازمند به تغییر در محتوای وب سایت خود هستند.


2. وب سایت های پویا (Dynamic Website)

بعد از طراحی یک وب سایت پویا، محتوا و مطالب آن توسط افراد عادی که دسترسی به سیستم مدیریت محتوای سایت را داشته باشند، قابل تغییر است. از این رو، در این‌ دسته از وب سایت ها، ابتدا شاکله اصلی وب سایت توسط طراح ایجاد می ‌شود و سپس محتوا توسط مدیران سایت ‌ها تغییر می‌ کند که این موضوع باعث می شود محل قرار گرفتن و اندازه دقیق متون و تصاویر و سایر عناصر بعداً توسط مدیران سایتها تغییر ‌کند و تا حدودی از گرافیک و جلوه سایت کاسته شود.


یکی از مزیت‌ های وب سایت‌ های پویا این نکته است که هیچ محدودیتی برای ایجاد، تغییر یا حذف مطالب، تصاویر و صفحات و غیره وجود ندارد البته همین استفاده زیاد از کد ها، باعث کند شدن بارگذاری سایت و امتیاز آن در موتور های جستجو می‌ شود.
بنابراین وب سایت های پویا برای افراد، شرکت ‌ها و سازمان ‌هایی مناسب است که بیش از دوبار در سال نیاز به تغییر در محتوا و مطالب وب سایت خود را دارند.

 

3. پرتال (Portal)

پرتال ‌ها در واقع همان وب سایت ‌های پویا هستند اما بسیار جامع تر. به عبارت دیگر مجموعه چند وب سایت پویا را که برای رسیدن به هدفی خاص در کنار هم قرار گرفته ‌اند، پرتال می نامند. به عنوان مثال یک پرتال خبری می ‌تواند از چند وب سایت پویا تشکیل شده باشد که هر یک امکانات خاصی چون عضوگیری، انتشار اخبار، انتشار تصاویر، نظرسنجی و... را در اختیار مدیران آن قرار دهد.

 

4. وب سایت های مجهز به سامانه مدیریت محتوا (Content Management Systems)

این وب سایت‌ ها که از نوع پرتال‌ ها یا وب سایت ‌های پویا هستند، معمولاً برای مصارف خاص توسط طراحان حرفه ‌ای یا شرکت‌ های طراحی حرفه ‌ای ایجاد می ‌شوند.


سامانه مدیریت محتوا(Content management system)، یک برنامه رایانه‌ ای است که امکان انتشار، ویرایش و مدیریت محتوا، سازماندهی، حذف و همچنین نگهداری از طریق یک رابط مرکزی فراهم می‌کند و از مهم‌ترین سامانه‌های متن باز مدیریت محتوا می توان به وردپرس، جوملا و دروپال اشاره کرد.


از مزایای سیستم ‌های مدیریت محتوا نسبت به سایر وب سایت های پویا می‌ توان به آماده بودن و جامع بودن آن ‌ها اشاره کرد. از این رو اغلب این‌ دسته از وب سایت ها در کمتر از 3 روز کاری قابل نصب و استفاده هستند.

 

انتخاب هر یک از این دسته وب سایت ها با توجه به برند و حوزه کسب و کار شما، کار چندان ساده ای نیست. پیچیدگی هر یک با توجه به زبان های برنامه نویسی گوناگون وب، باعث شده که برای بررسی و در نهایت انتخاب نوع وب سایت، به طراحان وب سایت حرفه ای نیاز باشد. وجود متخصصان حوزه طراحی وب در امپریال برند، این نوید را می دهد که دیگر برای طراحی و ساخت وب سایت کسب و کارتان نگران نباشید.

 

 

1 1 1 1 1

دیدگاه ها (0)

  1. ارسال دیدگاه
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
کد امنیتی