بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) از اولین متدهای بازاریابی دیجیتال است. با گسترش شبکه های اجتماعی، هنوز هم ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی، طرفدارانی در بازاریابی دیجیتال دارد.

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) تقریبا از اولین شیوه ها و متدهای بازاریابی دیجیتال است که شاید به نظر برخی از صاحبان کسب و کار یکی از شیوه های منسوخ بازاریابی دیجیتال نیز باشد. این نظر از این موضوع نشات می گیرد که امروزه با گسترش و پیشرفت شبکه های اجتماعی، شاید کمتر کسی هنوز از طریق ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی در بازاریابی دیجیتال برند خود موفق شود.


اما طی آخرین بررسی های صورت گرفته در ایالات متحده، ایمیل مارکتینگ یا همان بازاریابی ایمیلی هنوز هم در رتبه های نخست بازدهی سرمایه گذاری بخش بازاریابی دیجیتال است. موضوعی که در حال حاضر شبکه های اجتماعی فعلا به این شاخص ها نمی رسند!


اما چرا بازاریابی ایمیلی هنوز هم در بازاریابی دیجیتال موثر است؟ ما در ادامه این مقاله قصد داریم به چرایی این موضوع بپردازیم.

 

چرا ایمیل مارکتینگ هنوز هم از موثرترین شیوه های بازاریابی دیجیتال است؟

ایمیل مارکتینگ هنوز هم برتری ها و مزیت های بیشتری نسبت به شبکه های اجتماعی دارد. اولین و شاید مهم ترین دلیل برتری بازاریابی ایمیلی نسبت به بازاریابی شبکه های اجتماعی و رسانه های گروهی، مستقیم بودن این روش است؛ یعنی که در بازاریابی ایمیلی، شما به تک تک مخاطبان خود یک ایمیل ارسال می کنید که معرف برند و کسب و کار شماست. شما در این روش، حوزه فعالیتی، محصولات و خدمات ارائه شده را مستقیما به مخاطب عرضه می کنید و این روش بسیار متفاوت تر از روشی است که ما در بازاریابی شبکه های اجتماعی پیش رو می گیریم. شما در بازاریابی ایمیلی، شعار و حرف های خود را بی پرده با مخاطب می زنید در حالی که در محتواهای منتشر شده تان، باید دنبال دنباله ای از موضوعات می گردید تا در نهایت حرف های خود را به مخاطب بفهمانید.


دومین مزیت و برتری ایمیل مارکتینگ نسبت به بازاریابی شبکه های اجتماعی، این موضوع است که شاید مخاطبان شما به دلایل مختلف، مدتی از شبکه های اجتماعی و رسانه های گروهی به دور باشند اما هیچوقت ایمیل خود را چک نکرده نمی گذارند. از این رو، هنوز بازاریابی ایمیلی موثرترین و قوی ترین شیوه در بازاریابی دیجیتال به شمار می رود.


مزیت سوم ایمیل مارکتینگ در این موضوع است که محتوای بازاریابی شما در این روش، کاملا قابل تنظیم است؛ بدین معنی که شما می توانید با توجه به شرایط موجود، محتوا و در کل، شیوه تولید محتوای بازاریابی خود را با شرایط خود و مخاطبانتان تنظیم کنید و هر لحظه آن را تغییر دهید.


همچنین می توانید در این روش، محتواهای خود را با توجه به ویژگی های مخاطبانتان دسته بندی کنید؛ مثلا برای مخاطبان جوان تر از یک شیوه محتوای بازاریابی استفاده کنید، در حالی که همزمان برای مخاطبان میانسال تان از شیوه ای دیگر بهره می برید.

 

 

چند نکته در بازاریابی ایمیلی

با اینکه بازاریابی ایمیلی یک روش جامع در انواع بازاریابی دیجیتال است که بخش عمده ای از مخاطبان را شامل می شود، اما توجه به این نکته لازم و ضروری است که برای گرفتن بهترین نتیجه از ایمیل مارکتینگ، نباید که لیستی تصادفی از مردم را انتخاب کنید؛ بلکه شما باید تنها مخاطبانی که به حوزه فعالیتی برند شما علاقه مند هستند یا ممکن است که علاقه مند بشوند، را انتخاب کنید و شیوه بازاریابی ایمیلی را در پیش بگیرید. برای این امر، شما می توانید تنها به افرادی که در وب سایت شما عضو شده اند و آدرس ایمیل خود را در اختیارتان گذاشته اند، ایمیل بفرستید.


موضوع دیگر اولویت بندی و شخصی سازی این لیست افراد است. این که کدام یک از مخاطبان شما ممکن است از طریق ایمیل مارکتینگ، جذب کسب و کار و برندتان شوند، مسئله مهمی است زیرا شما باید خلاقیت و جذابیت زیادی در ایمیل های ارسالی به این افراد، صرف کنید.


از دیگر نکات مهم در ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی، نکاتی درباره لیست افراد مذکور است که بدین صورت می باشد:


1- کیفیت لیست

شما باید یک لیست کامل از اطلاعات و جزئیات فردی، افراد داشته باشید. اطلاعاتی نظیر نام و نام خانوادگی، محدوده سنی، محل سکونت، میزان تحصیلات، حوزه کاری و... می تواند شما را در در این حوزه از بازاریابی موفق تر کند.


2- ارتباط لیست

افراد لیست انتخابی شما باید علاقه مند به حوزه برند و کسب و کار شما باشند و به نوعی ارتباطی میان علایق و نیاز این افراد با حوزه فعالیتی شما وجود داشته باشد.


3- حجم لیست

حجم لیست شما باید متناسب با پتانسیل و توانمندی های شما باشد. این حجم باید نه آنقدر بزرگ باشد که اولویت بندی و شخصی سازی ایمیل های بازاریابی، امری وقت گیر و هزینه بر باشد و نه آنقدر کم که هیچ بازدهی نداشته باشد.

 

با توجه به آنچه در این مقاله گفته شد، شما باید پی برده باشید که بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ هنوز هم از موثرترین شیوه های بازاریابی است به شرطی که اصول این شکل از بازاریابی را رعایت کنید. باز هم ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بیشترین تاثیر و بازده از روش های بازاریابی زمانی اتفاق می افتد که توسط متخصصان این حوزه انجام یا نظارت شود.

1 1 1 1 1

دیدگاه ها (0)

  1. ارسال دیدگاه
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
کد امنیتی