برند خود را موروثی کنید!

برند خود را موروثی کنید!

در اولین مقاله سال جدید، قصد داریم تا با یکی از راه های برندینگ آشنا شویم. راهی که تقریباً بی هزینه است اما ارزش و اعتبار بسیاری برای برند شما خواهد داشت. راهی که در برندینگ سالهاست مورد استفاده قرار گرفته و جواب خود را پس داده است. موروثی بودن برند می تواند عامل تمایز شما باشد.

 

قبل از مطالعه این مقاله، به شما پیشنهاد می کنیم مقاله دو قسمتی زیر را بخوانید:

چگونه کسب و کاری متمایز و متفاوت داشته باشیم؟

چگونه کسب و کاری متمایز و متفاوت داشته باشیم؟ - قسمت دوم

 

بارها در مورد این موضوع بحث کردیم که افکار انسان ها ایمنی ندارند و لذا هر راهبردی که موجب شود مردم بر این احساس خود غلبه کنند، راهبرد خوبی خواهد بود.

"میراث" دارای قدرتی است که موجب تشخیص فرآورده شما می شود. میراث یک ایده متمایز کننده بسیار قوی است، زیرا به نظر می رسد ریشه داشتن، طبیعتاً با یک اهمیت روانشناختی همراه است؛ و این به نوبه خود باعث می شود تا مردم از انتخابشان احساس ایمنی نمایند.

وقتی به مطالعه علل اهمیت میراث پرداختیم، فرض ما این بود که حضور طولانی مدت یک شرکت در بازار به منزله این است که آن شرکت کارش را بلد است. مردم اینطور برداشت می کنند که این گونه شرکت های قدیمی حتماً کارشان را به نحو صحیحی انجام می دهند، که توانسته اند در بازار باقی بمانند.

لیکن، علیرغم اینکه در بعضی از کشورها مثل چین یا ژاپن به پیران بیشترین احترام را می گذارند ( در کشور ما نیز کم و بیش اینچنین است )، فرهنگ آمریکایی از پیری بیزار است. آمریکایی ها دوست دارند جوان باشند. افراد پیر و خردمند در آمریکا به معنی قدیمی و از کار افتاده هستند.

 

اگر دوست دارید بدانید که برندهای معتبر چه روشی را برای بازاریابی و تبلیغات خود در پیش می گیرند، پیشنهاد می کنیم که مقاله زیر را مطالعه کنید:

ویژگی برندتان را در بوق و کرنا کنید!

 

روانشناسی میراث

از دکتر کارول موگ که یک روانشناس متخصص در رفتار مصرف کننده است، سؤال شده که چرا میراث از دید مصرف کننده پر معنی است. او چنین پاسخ می دهد:

اهمیت روانشناختی میراث نشأت گرفته از قدرت حضور داشتن مداوم و ایجاد ارتباط و پیوند یک فرد نسبت به حق زنده ماندن او و به تاریخچه ای است که هر فرد آن را از گذشته اش حمل می کند؛ تاریخچه ای که با مرگ به نسل بعدی منتقل می شود. این پیوند، پیوندی است با جاودانگی. مردمی که احساس به ارث بردن از اجدادشان را ندارند، در معرض آسیب های متعددی از نظر، احساس انزواء ترک شدگی، تنهایی عاطفی و بی ریشگی قرار دارند. بدون ارتباط با گذشته، به سختی می توان به مرتبط بودن با آینده اعتقاد داشت.

بنابراین، تأکید بر میراث به معنی جریان داشتن، تأکید بر تداوم و شکست مرگ است. شرکت ها و فرآورده هایی که پذیرای استفاده از یک چنین ارتباطی هستند، به مردم اجازه می دهند تا در این وابستگی پرقدرت نسبت به تداوم حیات مشارکت کنند. وقتی سنت ها به ارث گذاشته می شوند، یادآور زندگی اجداد ما می شوند. تداوم، جزئی از ما می شود و ما آن را جذب می کنیم. مردم فراگیر می شوند و زندگی ادامه می یابد. هنگامی که موجودیت های مستقل، مثل شرکت ها، میراث خود را می بلعند یا نابود می کنند، در حقیقت حلقه و پیوند اعتماد به خودشان را از بین می برند و مردمی را که روی پیوند آنها نسبت به گذشته شان حساب می کردند تنها گذاشته و انفعال و بی حسی عاطفی بوجود می آورند. بدیهی است عدم اعتماد، بدبینی و گسیختگی باعث افزایش فروش نخواهند شد.

 

جایگاه یابی برند (نام گذاری تجاری) یکی از مفاهیم بسیار پیچیده در دنیای کسب و کار امروز است. نتیجه جایگاه یابی برند خلق یک جایگاه منحصر به فرد در ذهن مصرف کننده به هنگام شنیدن یا دیدن برند شماست.

جایگاه یابی برند

 

جانشین برای رهبری

نگرش دیگر مشتریان به این رویکرد این است که حضور طولانی مدت یک شرکت در بازار به منزله رهبری اوست. این گونه شرکت ها ممکن است بزرگ ترین شرکت نباشند، لیکن از نظر قدمت حضور در بازار رهبر تلقی می شوند. جای تعجبی ندارد اگر می بینیم که بازاریاب ها با به نمایش گذاشتن سنت و فرهنگ سازمانشان دلایل تفاوت خود از رقبایشان را مطرح می کنند.

در سال ۱۹۱۹ یک آگهی تبلیغاتی در مورد پیانو اشتین‌وی (Steinway)، آنرا با مضمون ”ابزار فناناپذير" توصیف کرده بود.

اخیراً نیز کراس (Cross) خودنویس های خود را با شعار "اصیل و بی نقص از ۱۸۴۶“ معرفی کرده است و سوتبيز (Sotheby’s)، مرکز حراجی مشهور، تاریخچه اش را یک قرن به عقب کشانده و اعلام می کند که در سال ۱۷۴۴ تأسیس شده است.

بعضی از این نام های تجار‌ی رهبران رده فرآورده خود هستند و بعضی نیستند، اما به نظر می رسد که همه آنها متفاوت از دیگران و تحسین برانگیز باشند.

 

گاهی تبلیغات پیچیده تر از آن است که با آن درگیریم! برخی از برندها اقدام به نوعی از تبلیغات به نام "تبلیغات زیر حسی" می کنند تا با ضمیر ناخودآگاه ما ارتباط برقرار کنند و به نوعی ما را وادار به خرید کنند. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه بیابید، مقاله زیر را بخوانید:

 تبلیغات زیر حسی

 

میراث در سیاست و قانون

به موفقیت سریع جورج بوش به عنوان نامزد ریاست جمهوری نگاه کنيد. او یک محافظه کار مهربان از ایالت تگزاس بود. یک محافظه کار مهربان یعنی چه؟ کسی نمی داند.

آن چیزی که همه می دانستند این بود که او میراثی از ریاست جمهوری دارد ( حتی ظاهر او به پدر رئیس جمهورش شبیه است ). آنچه که او را از بقیه نامزدهای ریاست جمهوری متمایز می کرد، در آغاز، میراث او بود.

دفتر حقوقی ریسکاسی و دیویس (Riscasi & Davis) و ترانتولو و ترانتولو (Trantolo & Trantolo) ( که در ایالت نیوانگلند قرار دارند ) نمونه های بسیار قوی از بازاریابی بر اساس میراث در رده خود بشمار می روند. هر دو شرکت وابستگی قوی با نسل های گذشته خود دارند و هر دو آنها از این وابستگی به نحو مؤثری استفاده کرده اند تا خود را از رقبایشان متمایز کنند. ترانتولو و ترانتولو در این مورد به نحو بسیار مؤثری عمل کرده است ( در تبلیغات این شرکت با نسل اول ترانتولو، که خود جزء مهاجرین بوده و از حقوق خانواده های مهاجر آن موقع، که توانایی های محدودی داشتند، حمایت می کردند، صحبت می شود ). این شرکت حقوقی هنگام موقعیت یابی از هر دو خصوصیت تاریخی خود استفاده کرده است ( یعنی از طول مدت در ارائه خدمات حقوقی و در خدمت افراد ضعیف بودن ). این شرکت حقوقی با طرح شعار "مبارزه برای افراد ضعیف" خود را به میراث خود مرتبط می سازد.

1 1 1 1 1

دیدگاه ها (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی مطلب زیبا و دلنشینی بود

  1. ارسال دیدگاه
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
کد امنیتی