برند خود را موروثی کنید! - قسمت دوم

برند خود را موروثی کنید! - قسمت دوم

در قسمت اول این مقاله، از نقش میراث و موروثی بودن در موفقیت برندینگ یک کسب و کار صحبت کردیم. همچنین توضیح دادیم که اصلاً منظورمان از موروثی کردن یک برند چیست. در ادامه این مقاله قصد داریم تا نمونه های بهتر و بیشتری را برای شما کنیم تا بحث موروثی کردن یک و کار را برای شما به خوبی جا بیندازیم.

 

قسمت اول مقاله "برند خود را موروثی کنید" را در اینجا بخوانید:

برند خود را موروثی کنید

 

میراث مکانی یک برند

یک جنبه مهم از میراث این است که شما از کجا آمده اید.

اگر شما "ودکا " تولید کرده و اهل روسیه هم هستید، مطمئناً می توانید داستان زیبایی در آن مورد تعریف کنید.

اگر شما " کامپیوتر" می فروشید و از آمریکا می آیید، مزیت بزرگی در اختیار شماست.

اگر شما " اتومبیل " می فروشید و از یوگسلاوی می آیید، مشکل خواهید داشت ( برای مثال کمپانی Yugo با سرنوشت شومی مواجه شد ).

دلیل اهمیت جایی که از آن می آیید این است که کشورها می توانند بر اساس فرآورده آنها از هم متمایز شوند.

علت این امر این است که کشورها در طول زمان در مورد ساخت فرآورده های خاصی شناخته شده اند. در نتیجه، کشور مبداء استطاعت کسب اعتبار برای تولید فرآورده های خاصی را بدست خواهد آورد.

اگر ساخت فلان جا است، باید خوب باشد و یا برعکس، اگر ساخت فلان جا است، باید بد باشد. در زیر فهرست مختصری از نام کشورها و آنچه که می توانند در قالب میراث مکانی به فراورده هایشان بیفزایند، ارائه می شود:

ایران                                     فرش و زعفران و پسته و خاویار
ایالات متحده آمریکا                        کامپیوتر و هواپیما
ژاپن                                      اتومبیل و کالاهای الکترونیکی
آلمان                                             مهندسی و آبجو
سوئیس                                        بانکداری و ساعت
ایتالیا                                              طراحی و لباس
فرانسه                                              شراب و عطر      
انگلستان                          اتومبیل های سلطنتی و مسابقه ای
روسیه                                              ودکا و خاویار
 آرژانتین                                      گوشت گاو و چرم
نیوزیلند                                    گوشت گوسفند و کیوی
استرالیا                  کیف و چمدان های ساخته شده از چرم کروکودیل

 

نکته این است که شما هم در دامی که Yugo افتاد، نیفتید، یا از جایی نیایید که نه تنها کمکتان نمی کند بلکه به شما آسیب هم خواهد رساند.

 

چشم انداز سازمانی عبارت است از تصويری از آينده كه سازمان قصد دارد در زمان مشخصي به آن دست يابد؛ در واقع چشم انداز سازمان همان آرزوهای آتی سازمان در شرايط كنونی است.

چشم انداز سازمانی

 

میراث خانوادگی در یک برند

در دنیایی که شاهد هستیم بزرگ ها بزرگتر می شوند، کسب و کار خانوادگی راه خوبی برای متمایز کردن شما از دیگر بزرگ های معمولی بشمار می رود. اگرچه مالیات ها و پیامدهای ناشی از آن انجام این کار را با مشکل مواجه می کند، اما اگر بتوانید خانواده را گرد هم آورید به مفهوم پرقدرتی دست پیدا خواهید کرد.

به نظر می رسد که مردم احساس دوستی و مهربانی بیشتری نسبت به شرکت های خانوادگی دارند، تا شرکت های عام سرد و بی عاطفه ( که مرهون عده ای سهامدار حریص هستند ). البته اعضاء خانواده هم می توانند به همان اندازه حریص باشند؛ اما از آنجا که امور داخلی سازمان ها هیچگاه به بیرون گزارش نمی شود، لذا حرص آنها پشت درهای بسته مکتوم خواهد ماند.

 

یکی دیگر از راه هایی که باعث می شود یک کسب و کار بسیار محبوب و مورد استقبال واقع شود، پیشگام بودن است. ما در مقاله زیر بیشتر به این موضوع نیز پرداخته ایم:

اولین باشید!

 

همچنین اعتقاد بر این است که کسب و کارهای خانوادگی به جای قیمت سهام، بیشتر درگیر فرآورده های خود هستند. آنها در امور اجتماعی محل کارشان نیز مشارکت فعال تری دارند؛ زیرا این نوع کسب و کارها معمولاً بومی شهری هستند که در آن تأسیس شده اند. اینگونه شرکت های خانوادگی همچنین با کارکنانشان مثل اعضا خانواده رفتار می کنند. احساس حاکم در اینگونه شرکت ها این است که همه اعضا با هم رشد می کنند.

بهترین الگو و نمونه این شرکت ها، یک شرکت یک میلیارد دلاری خانوادگی موسوم به «غذاهای یخ زده ریچ» (Rich Frozen Foods) است. تفاوت استثنایی این شرکت با دیگران در مالکیت خانوادگی آن است. خانوادگی بودن و همچنین اندازه آن شرکت، آن را در مقابل رقبایش، که شرکت های بزرگ و بی احساسی هستند، قرار می دهد.

آنها این وجه تمایز خود را با طرح شعار: "ما مشتریان خود را مثل اعضا خانواده مان دوست داریم" مجسم کرده اند.

آنها همچنین روی این نکته تأکید دارند که در دنیای رقابتی امروز، یک شرکت خانوادگی در موقعیت بهتری برای ارائه خدمات به مشتریانش قرار دارد. دلیل طرح یک چنین ادعایی ساده است: این گونه شرکت ها نگران سودشان، سهام دارانشان و بورس سهام وال استریت نبوده و همه توان خود را مصروف فرآورده هایشان می کنند.

این بحث یک بحث خیلی خوب و منطقی در مورد این است که چرا یک میراث خانوادگی، نه تنها متفاوت از دیگران، که بهتر از آنهاست.

 

در تمامی مراحل تبلیغات و بازاریابی و حتی برندینگ، شبکه های اجتماعی - با توجه رشد افزونشان - بستری مهم و اساسی قلمداد می شود. برای اطلاعات بیشتر به مقاله زیر مراجعه کنید:

چرا باید در کسب و ‌کار های اینترنتی از شبکه ‌های اجتماعی استفاده کرد؟

 

شخصیت سازی برای یک برند

یک راه جالب توجه برای بهره برداری از میراث یک نام تجاری کمک گرفت از شخصیتی است که در آغاز باعث شهرت آن نام تجاری شده است.

شخصیت های زیر باعث تفاوت نام های تجاری شده اند. لوبیای سبز خوشحال (the jolly green giant)، سرهنگ ساندرز متعلق به KFC و چارلی، ماهیِ تُن استار-کیست (Star-Kist).

 

شخصیت سازی برای برند

 

جای تعجبی ندارد اگر می بینیم که خیلی از این شخصیت ها مجدداً مورد استفاده قرار گرفته اند. به عنوان مثال، لوبیای سبز خوشحال را پیدا کرده اند و مشغول ترویج سبزیجات منجمد و کنسروی است و همچنین آقای بادام زمینی، مربوط به نام تجاری "پلانترز"، به عنوان یک دستفروش پرحرف و محترمی که با گذشته ها ارتباط دارد، بازگشته است.

دیوید پیل، مدیر عامل پلنترز، در مصاحبه ای با نشریه نیویورک تایمز چنین اظهار داشته که: "شخصیت آقای بادام زمینی به عنوان یک اهرم برای به اثبات رسانیدن کیفیت عالی، مزه خوب و بهتر بودن ما از سایر آجيل ها بکار برده می شود.“

یک پسر بچه مدرسه ای در سال ۱۹۱۶ آقای بادام زمینی را خلق کرد. زنده کردن مجدد او به معنی سرمایه گذاری روی دلتنگی خریداران مسن تر برای دیدن مجدد او و روند متداول شدن مدهای قدیمی در بین جوانان است.

1 1 1 1 1

دیدگاه ها (0)

  1. ارسال دیدگاه
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
کد امنیتی