کسب و کارهای امروز دنیای دیجیتال چیست؟

کسب و کارهای امروز دنیای دیجیتال چیست؟

امروزه نسلی را شاهد هستیم که هم دنیای بدون تکنولوژی را تجربه کرده و باور دارد زمانی افراد بدون گوشی هوشمند زندگی می کردند و هم زمانی را تجربه کرده که مطمئن است بدون استفاده از امکانات دنیای اینترنت زندگی سخت تر می شود.

باید ناچاراً باور کنیم دنیای دیجیتال، آینده زندگی ما را رقم می زند و نمی توان سرنوشت بشر را از دست او باز پس گرفت، چه کسی فکر می کرد دیجیتال و ابزارهای آن، آنقدر قدرتمند شوند که علاوه بر سازمان های بزرگ زندگی عادی مردم را نیز تحت تأثیر قرار دهند؟
در دنیای اینترنتی امروز وقتی همه کسب و کارها به هم متصل می شوند خوب می توان تصور کرد که چه بازاریابی عظیمی می تواند به انتظار آن ها نشسته باشد، زمان کوتاه دست یابی به مشتریان و دریافت نیازها و نظرات آن ها به حداقل رسیده و کسب و کارها برای اینکه در میدان تبلیغات از رقیبانشان عقب نیُفتند، مجبورند خود را در همه زمینه ها و فضاهای اینترنتی نشان دهند.


کسب و کارهای دیجیتالی سعی در بالا بردن ارزش خود و رساندن سازمانشان به بالاترین حد و پذیرفته شدن در تعاملات و خرید و فروش ها دارند، در دنیای دیجیتالی شما با برقرار کردن رابطه با یکی از مخاطبان به را حتی به مخاطبان دیگر مانند یک شبکۀ به هم پیوسته دسترسی پیدا کرده و این نکته قابل تأملی است و می توان  آن را به چشم یک فرصت مناسب نگاه کرد، امّا نکته قابل توجه این است که رقیبان تان نیز تا همین حد به مشتریان شما دسترسی داشته و می توانند آن ها را به سوی شرکت و محصولات خود جذب نمایند.


کسب و کارهای امروز دنیای دیجیتال تغییر کرده و دنیای هوشمندی که در گذشته تصور آن هم ممکن نبود امروزه رخ می نمایاند و نتیجه آن را در رباتهای هوشمند می بینیم که به راحتی جای آدمی را در کسب وکارها گرفته اند، شرکت ها ترجیح می دهند بجای اینکه هزینه خود را صرف خرید ونگهداری تبلیغات خود نمایند از چاپگرهای سه بعدی برای تبلیغات در همان زمان و مکان استفاده نمایند یا دوربین های تشخیص هویّت که در فروشگاه ها وجود دارد می تواند در کسری از ثانیه تمام هویت شما را مشخص کند و لیستی از خریدهای قبلی و احتیاجاتتان را در اختیار آن فروشگاه بگذارد و آن فروشگاه را در خدمت رسانی بهتر یاری کند.

 

مسلماً فضایی که اینترنت برای کسب و کارها بوجود آورده، شما و سازمان تان را موظّف می کند که در روش خود تجدید نظر کنید و برای تبدیل به یک سازمان دیجیتالی تحولی عظیم و بنیادی در آن ایجاد نمایید.
دیجیتالی شدن وقتی وارد یک سازمان می شود تمام جنبه های مختلف آن سازمان را تحت تأثیر خود قرار می دهد از رابطه با مشتریان گرفته تا فعالیت های خود سازمان، از تغییرات بزرگ و بنیادی تا تغییر زیر ساخت ها را شامل می شود.


در تحول دیجیتالی به تاًثیر دیجیتال در تمامی زمینه های کسب وکار توجه شده و آن ها را به یک گروه منسجم تبدیل می کند و به اصطلاح یک سازمان را به صورت ریشه ای تغییر می دهد، دقت کنید تمام قسمت های شرکت شما در امر دیجیتالی سازی با هم هماهنگ باشند و هر یک با مهارت هایی که دارند مکمل هم بوده و یکپارچگی خود را حفظ کنند، این امر را در رأس توجه مدیران شرکت قرار دهید.


مدیران موفق خود می دانند که زمان خودنمایی و اطاعت بی چون و چرا گذشته بلکه آن ها به کارمندان خود اجازه می دهند ایده های خود را بیان کنند وحتی آن ها را در بیان ایده هایشان تشویق می کنند هر چند هدف اصلی را از ابتدا خود تعیین نموده ولی کارمندانشان را در انتخاب راه آزاد می گذارند، بدین ترتیب دیگر از بیان اشتباهات و آسیب پذیری خودهراسی ندارند زیرا می دانند که کارمندانشان آن ها را در حل مسئله یاری می کنند.


در کسب و کارهای دیجیتالی توجه به این موارد حائز اهمیّت است که مشتریان ممکن است به روش های مختلفی با سازمان شما ارتباط برقرار کنند شناختن این راه ها و فهمیدن این که فرآیند دیجیتال سازی چگونه می تواند در بهتر شدن این رابطه کمک کند می تواند در برقراری رابطه مشتریان با شرکت شما پیشرفت حاصل نماید.   
مطمئناً هر چند یک برنامه ریزی صحیح وکار آمد باشد تا به مرحلۀ اجرا در نیامده نمی توان در مورد نقطه ضعف هایش سخن گفت با اجرایی کردن برنامه های خود و نظر سنجی از مشتریان نقاط ضعف خود را یافته و آن ها را اصلاح نمایید.


در بسیاری از زمان ها تغییرات دیجیتالی وارد یک سازمان شده امّا به سرانجام مطلوب ختم نگشته است زیرا بودجه های سازمانی برای این امر درست تنظیم و برنامه ریزی نشده به همین علت بسیاری از این برنامه ها نیمه به حال خود رها شده اند.
زمان بندی نیز در برنامه ریزی های یک شرکت از اهمّیّت زیادی برخوردار است، سرمایه گذاری های کوتاه مدّت باعث حفظ بودجه و از هدر رفتن آن جلوگیری می کند، مثلاً اگر در یک برنامه ریزی متوجه بالا بودن رشد ثبت نام مشتریان جدید و برقراری بالای ارتباط مشتریان با یک محصول هستید، آن برنامه ریزی مؤثر و موفق بوده است.
نوآوری در برنامه ریزی وکشف ایده ای عملی کاری است که می تواند یک سازمان را در زمان کوتاهی به مؤفقیت برساند ،ایده های جدید راکشف کنید وسپس آن ها را به چالش بکشید و آن هایی  که از این آزمون با سر بلندی بیرون آمدند را گزینش کرده واجرائی نمایید بسیاری از این ایده ها خلاقانه و تأثیر گذارند .
به هر حال نمی توان نادیده گرفت که امروزه ورود به بازار کسب و کار بدون ورود به دنیای دیجیتال به راحتی امکان پذیر باشد زیرا کسب وکارهای دیجیتالی به سرعت رشد کرده و به سود آوری می رسند و یک فرد مبتدی با سرمایه ای اندک هم می تواند یک کسب وکار پر در آمد به راه بیندازد.
      

نکته آخر:    

استفاده از امکانات دیجیتالی مسلماً امنیت دیجیتالی را نیز در پی دارد که بدون توجه به آن ممکن است خطراتی را شامل حال افرادی در جامعه نماید مثلاً در انتخابات یک کشور ، یا تأمین برق یک منطقه یا حتی امنیت یک سد را زیر سؤال ببرد.

1 1 1 1 1

دیدگاه ها (0)

  1. ارسال دیدگاه
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
کد امنیتی