سئو و آنچه درباره آن باید بدانید

سئو و آنچه درباره آن باید بدانید

سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو از مهمترین بخش های یک کسب و کار دیجیتال است که باید درباره آن بسیار تحقیق کرد و خود را به روز نگه داشت تا بهترین نتیجه در سئو سایت حاصل شود.

همانطور که می دانید، گوگل در سال های اخیر به یکباره دگرگون گشت و تغییرات زیادی را در آن می توان مشاهده کرد و اصول بنیادی در مورد سئو را تغییر داد، امّا نکاتی نیز در آن بدون تغییر باقی ماند مثلاً به کار بردن کلمات کلیدی برای بالا بردن سطح یک سایت در گوگل، نکته ای بود که در زمان گذشته از اهمّیّت زیادی برخوردار بود امّا امروزه تأثیر گذشته خود را از دست داده است؛ هرچند هنوز نمی توان به آن بی توجّهی کرد. تنوع زیاد تکنیک های سئو راه را برای تشخیص اینکه کدام روش از اهمّیّت بیشتری برخوردار است یا نه دشوار می کند.

 

حتماً بخوانید: سئو سایت چیست؟


بالا بردن ترافیک سایت (Website Traffic) از طریق موتورهای جستجوگر مورد توجه همه بازاریابان است، لود سایت یا همان سرعت بالا آمدن سایت از موارد مهم در سئو می باشد، امروزه کاربران به سراغ سایت هایی که زمان آن ها را برای بالا آمدن می گیرند نخواهند رفت، حتی ثانیه ای تاًخیر در این مورد از اهمّیّت زیادی برخوردار است زیرا کاربران بر این باورند که سایتی اگر دیر بارگذاری شود پس مسلماً از کیفیت خوبی برخوردار نبوده وقابل اعتماد نیست، پس تمام تلاش خود را انجام دهید تا زمان بارگذاری سایت تان از ۳ ثانیه بیشتر نشود، سرعت لود سایت از اولین امتیازاتی است که اگر آن را به دست نیاورید مطمئناً در دیگر مراحل هم از رقیبان تان عقب می افتید.


سرعت لود سایت

پایین آمدن اعتماد بازدیدکنندگان از سایتی که لود آن پایین است، به قدری از اهمّیّت برخوردار می باشد که حتی اگر محتوا نیز کامل و بی نقص باشد، مورد بی توجهی قرار گرفته و کاربر به سرعت سایت را ترک می کند. لود سریع سایت علاوه بر افزایش فروش در تبدیل کاربران به مشتری، توانا عمل کرده و رضایت مشتریان را راحت تر کسب می نماید و مشتریان نیز در مقابل به آن وفادارتر مانده و اغلب کمتر به سراغ سایت دیگری رفته تا احتیاجات خود را برآورده نمایند که این خود طبعاً باعث رونق نام آن شرکت و برند می شود، پس تا می توانید افزونه ها و ابزارهایی که باعث کند شدن سایت شما می شوند را حذف نمایید. برای آزمایش و تست سرعت لود شدن سایت می توانید از سایت gtmetrix.com استفاده کنید.


لینک به سایت های معتبر

روش مؤثر و رایج دیگر لینک شدن به سایت های معتبر دیگر است، بسیاری گمان می کنند این کار باعث بی اعتباری سایتشان در برابر مخاطبان می شود ولی این ذهنیّت اشتباهی است؛ زیرا با این کار ترافیک زیادی را وارد سایت معتبر خواهید کرد که سایت شما نیز از این سود بی بهره نخواهد بود و ارزش سایت شما را نیز بالا خواهد برد، هنگامی که شما به یک سایت معتبر با محتوای غنی لینک می شوید. این امر در بالا بردن سئوی سایت شما بسیار تأثیرگذار است، در مقابل آن سایت ها هم ممکن است در دادن محتواهای با ارزش به شما کمک کنند.

 

حتماً بخوانید: آموزش ویدئویی بانس ریت و یا نرخ پرش


بخش های سئو سایت

به هر حال همّه شما می دانید که سئو شامل سه بخش است: سئو داخلی یا همان تولید محتواهای سئو شده و سئو خارجی یا همان بک لینک ها (Backlinks)،  سئوی تکنیکال یا سئوی فنی  که به وسیله ابزارهای آنالیزی مانند گوگل آنالیتیکس و گوگل تگ منیجر و سرچ کنسول به شناخت نقاط قوت و ضعف سایت پرداخته و می توانیم بهترین روش های بهینه سازی سایت را از آن ها استخراج نماییم. به هر حال استفاده از هر روش احتیاط های لازم به خود را دارد. اگر شما از لینک های مناسب با محتواهای خوب استفاده کنید، پیروز میدان هستید امّا در مقابل استفاده از لینک های نامرغوب با محتواهای کم کیفیّت می تواند سایت شما را تا حد نابودی پایین بیاورد.


در استفاده از لینک ها این موارد را مد نظر بگیرید که حتماً محتوای غنی تولید کرده تا مخاطبان تان با رغبت آن محتوا را در وبلاگ یا وب سایت خود استفاده کرده و لینک سایت شما را درج نمایند. سعی کنید بیشتر لینک هایی که از سایت های دیگر دریافت می کنید، شامل لینک های فالو (Follow) باشد؛ به این معنی که سایت شما از نظر آن سایت مورد تاًیید است. بدین ترتیب از نظر گوگل دارای رتبه خواهید شد. هرگز به سایت های غیر مرتبط لینک نشوید بلکه سایتی را بیابید که با فعالیت شما هماهنگ و همسو باشد و نکته آخر اینکه استفاده تکراری از یک کلمه کلیدی یا لینک به صفحه ای تکراری به سایت شما صدمه می زند.

 

حتماً بخوانید: چرا به سئو سایت نیاز داریم؟


برای مخاطبان بنویسید، نه برای موتورهای جستجو!

نکته قابل توجه دیگر این است که شما باید بدانید که طرف مخاطب شما کابرانی هستند که شما برای آنها محتوا تولید می کنید، نه برای یک سری موتور جستجوگر! پس سعی کنید محتواهایتان مطابق با نیاز مخاطبان تان باشد، نه اینکه یک سری کلمات کلیدی را به اجبار درون محتوا خود بگنجانید تا از طرف موتورهای جستجوگر حائز رتبه شوید. پس سعی کنید در هنگام تولید محتوا، تمرکز خود را فقط معطوف کاربران واقعی خود نمایید و از توجه بیش از حد به موتورهای جستجو اجتناب نمایید تا بتوانید محتوای قابل استفاده و ارزشمند تولید نمایید. در این صورت محتوا شما هم از طرف کابران تان سودمند است و هم از طرف گوگل حائز رتبه می شود.

 

حتماً بخوانید: اسکیما و نقش آن در سئوی سایت


بازاریابی محتوا واقعاً یک بازاریابی قدرتمند است که وب سایت های دیگر را به طور طبیعی تشویق می نماید که به شما لینک دهند. بدین ترتیب هم شما به سایت های معتبر لینک شده اید و هم آنها مایلند به شما لینک شوند.
نکته قابل توجه بعد از رعایت سئو استفاده از نرم افزارهایی است که به شما کمک می کند تا موارد مهم را پیگیری نماید مثلاً کاربران شما چه مواردی را در سایت تان جستجو کرده یا چرا سایت شما را بدون بازدید رها کرده اند؟
یکی دیگر از مسائلی که باعث می شود گوگل در یافتن سایت شما سردرگم نشود، استفاده از یک آدرس کوتاه و با معنی و پرهیز از استفاده حروف بزرگ در دامنه سایت تان است. حتی کاربران سایت هم در این حالت راحت تر سایت شما را یافته و نام آن را به ذهن می سپارند.


تصاویر نیز مانند محتوا تأثیر بسزایی در سئو سایت شما دارد؛ البته برای آن ها نیز باید کلمات کلیدی تعریف نمایید زیرا کاربران به کمک همین کلمات کلیدی در گوگل به دنبال تصاویر خواهند گشت.
بنابراین در تولید محتوا برای سایت تان دقت داشته باشید که بتوانند مخاطب را جذب نماید و به صورت مداوم به آنها سرویس دهد و در عین حال تنوع زیادی داشته و به روز رسانی شود. همچنین نظرسنجی از کاربران در مورد محتواها می تواند در بهبود رتبه شما تأثیرگذار باشد. نکته دیگر اینکه با حفظ یک دامنه برای همیشه می توانید لینک های به دست آمده خود را حفظ نمایید.

 

1 1 1 1 1

دیدگاه ها (0)

  1. ارسال دیدگاه
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
کد امنیتی