چرا از قالب های آماده برای طراحی سایت استفاده نکنیم؟

چرا از قالب های آماده برای طراحی سایت استفاده نکنیم؟

امروزه در طراحی سایت، یا از قالب های آماده و از پیش نوشته شده توسط شرکت های طراحی سایت استفاده می شود یا اینکه طراح سایت، خودش یک سایت را از صفر می نویسد.

در مقالات قبلی از لزوم طراحی سایت برای کسب و کارهای نوپا و یا قدیمی سخن گفتیم، سپس از طراحی سایت و نکات پیرامون این موضوع حرف زدیم و در آخر انواع وب سایت را برای شما معرفی کردیم و ویژگی های هر یک را توضیح دادیم.
گفته شد، وب سایت کسب و کار و برند شما، ویترینی برای معرفی خدمات و محصولات ارائه شده توسط شماست. از این رو، این ویترین هرچه جذاب تر و بی نقص تر باشد، احتمال دیده شدن کسب و کار و برند شما بیشتر است.
پروسه ایجاد یک وب سایت خوب، کار پیچیده و زمانگیری است. اولین قدم در فرایند ایجاد یک وب سایت، طراحی آن است. طراحی وب سایت به طور کلی به مهارت و فرایند ساخت و راه‌اندازی صفحات وب گفته می‌شود. امروزه با رشد این تخصص و فراگیر شدن استفاده از وب سایت توسط هر سازمان، ارگان، شرکت، برند، کسب و کار و... ، استفاده از متخصصان و طراحان وب سایت برای طراحی و ایجاد یک وب سایت امری غیرقابل انکار بدل شده است.
ما در این مقاله قصد داریم تا بررسی کنیم که آیا در طراحی یک وب سایت، استفاده از کدهای اختصاصی برنامه نویسی وب (CSS) به چه اندازه در اعتبار وب سایت موثر است و استفاده از قالب های اماده که به صورت رایگان و پولی در اینترنت وجود دارند، می توانند برای کسب و کار شما راهگشا و راضی کننده باشند؟
بنابراین با ادامه این مقاله جذاب و مفصل درباره کدنویسی سایت ها با "امپریال" همراه باشید.


قالب های آماده سایت چیست؟

قالب های آماده سایت (Templates) به مجموعه صفحات از پیش کدنویسی شده ای گفته می شود که در اختیار شما قرار می گیرد و شما می توانید که متن، عکس، ویدئو و کارهای گرافیکی آن را تغییر دهید و به اصطلاح آن را بهینه سازی کنید. شما به کدهای این قالب های آماده دسترسی دارید و می توانید که اقداماتی نظیر اضافه کردن، حذف، بایگانی کردن و... را در مواردی که در این قالب ها تعبیه شده و برای هر وب سایت نیاز است (مثل کدهای HTML , CSS و هر کدنویسی دیگر) انجام دهید تا وب سایت خود را سر و سامان بدهید.

 

مزایا و معایب قالب های آماده سایت

قالب های آماده سایت یا همان تمپلیت ها مزایا و معایبی دارند که در ادامه به هر یک جداگانه می پردازیم.
از مزایای این قالب های آماده می توان به این موضوع اشاره کرد که اصلا این قالب های آماده سایت برای این به وجود آمدند که پروسه طراحی سایت برای کسانی که هیچ اطلاعات و دانشی از برنامه نویسی وب ندارند، امکان پذیر باشد و این کار را تا حد زیادی راحت تر انجام دهند.
موضوع دیگر در استفاده از قالب های آماده، وقتگیر نبودن استفاده از این قالب های آماده طراحی سایت است. بنابراین اگر زمان برای شما فاکتور مهمی است و می خواهید که در کمترین زمان ممکن سایت خود را طراحی و راه اندازی کنید، از قالب های آماده برای طراحی سایت استفاده کنید.


موضوع دیگر در قالب های آماده، به صرفه بودن این قالب های آماده سایت است. اگر شما، وب سایتی برای پرسنال برندینگ خودتان می خواهید یا کسب و کاری نوپا و با کمترین بودجه هستید، می توانید از قالب های آماده کاملا رایگان و یا برخی از قالب های جذابتر که با کمترین هزینه در اختیار شما قرار می گیرند، استفاده کنید.
البته تمامی این مواردی که بعنوان مزایای قالب های آماده سایت گفته شد، می تواند معایب استفاده از این قالب های آماده نیز باشند! که در ادامه می گوییم چرا.

 

حتما بخوانید: طراحی سایت پزشکی

 

استفاده از قالب های آماده برای طراحی وب سایت کسب و کار معایب بسیاری نیز دارد. معایبی که می تواند هر شخص و کسب و کاری را متقاعد کند که برای طراحی سایت، از خیر قالب های آماده بگذرند!
وقتی شما از قالب های آماده برای طراحی سایت خود استفاده می کنید، شبیه بودن قالب سایت شما به سایر سایت هایی که از این قالب های رایگان استفاده کرده اند، موضوع غیرقابل اجتنابی خواهد بود و این مسئله برندینگ دیجیتال شما را مورد هجمه های بسیاری قرار خواهد داد.


زمانبر بودن پیدا کردن یک قالب مناسب نیز از دیگر معایب استفاده از این قالب های آماده برای طراحی وب سایت است. اگرچه استفاده از قالب آماده وب سایت، زمان طراحی و کدنویسی را برای ما کمتر می کند اما در مقابل؛ جستجو برای یافتن قالب آماده ای که متناسب با نیازهای کسب و کار باشد و این نیازها را تامین کند و در راستای علایق کارفرمایان باشد، کار زمانبری است و کارفرما می تواند با اندکی هزینه بیشتر، سایتی را داشته باشد که در جزئی ترین بخش های آن، سلیقه خود را لحاظ کند.


متاسفانه این قالب های آماده برای طراحی وب سایت امنیت بسیار پایینی نیز دارند و دزدی اطلاعات و کپی برداری کمترین خطراتی است که این وب سایت ها را تهدید می کند. حفره های ناامن امنیتی این وب سایت ها که از قالب های آماده استفاده می کنند، به قودی زیاد است که به راحتی در معرض حملات هکرها قرار می گیرند.
از دیگر معایب استفاده از قالب های آماده می توان به انعطاف پذیر نبودن این قالب ها و وجود محدودیت های نسبتا زیاد در طراحی وب با این قالب های آماده اشاره کرد؛ به طوری که که گاهاً نمی توانید هیچ کدام از اجزا را تغییر دهید. بنابراین محدودیت در شخصی سازی این قالب ها عیب بزرگی است و اگر تلاش کنید که این قالب های آماده تا حد امکان شبیه به نظر کارفرما شود، این موضوع زمان و تلاش زیادی برای تغییر و شخصی سازی این قالب ها می طلبد که هزینه ای بسیار بالاتر از هزینه اولیه آن می خواهد! پس چرا از یک وب سایت با کدنویسی اختصاصی استفاده نکنیم؟

 

حتما بخوانید: طراحی سایت مهد کودک


همچنین هر چه زمان بگذرد و سایت شما گسترده تر شود، شما ناگزیر خواهید بود که از یک برنامه نویس وب برای ارتقاء سایت خود کمک بگیرید؛ چون تغییر در این قالب ها بسیار مشکل می شود. بنابراین وقتی شما می خواهید در ادامه با یک برنامه نویس وب برای مشکلات وب سایت خود همکاری کنید، آیا عاقلانه تر نیست که از ابتدا و از پایه طراحی سایت خود را به یک برنامه نویس خلاق و مجرب وب بسپارید؟
همچنین اکثر این قالب های آماده به دلیل رایگان بودن یا ارزان بودن، از کیفیت بالایی برخوردار نیستند که این مسئله قطعا برای کاربر سایت شما خسته کننده و عامل نارضایتی خواهد بود و همچنین باعث دیر لود شدن سایت می شود که تأثیر بدی بر روی سئو سایت خواهد گذاشت.


اما شاید بزرگترین و مهم ترین عیب و مشکل قالب های آماده، موضوع تاثیر سوء این قالب ها بر برندسازی شخصی و برندینگ دیجیتال کسب و کار شماست. شما بعنوان یک کاربر، ترجیح می دهید که با شخص یا کسب و کاری اقدام به همکاری کنید که طراحی سایت اختصاصی و منحصربفردی دارد و برای برندینگ خود ارزش قائل شده است یا با کسب و کاری که از قالب های آماده رایگان یا ارزان قیمت استفاده می کند؟ بنابراین شاید استفاده از قالب های آماده برای شما و کسب و کارتان صرفه اقتصادی داشته باشد اما مطمئن باشید هزینه ای که شما برای طراحی سایت اختصاصی خود انجام می دهید، قطعا برای کسب و کارتان در آینده نه چندان دور به صرفه خواهد بود. زیرا شما با طراحی سایت اختصاصی خواهید توانست برند شخصی خود را در طراحی سایت نشان بدهید.

1 1 1 1 1

دیدگاه ها (0)

  1. ارسال دیدگاه
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
کد امنیتی