هرم استراتژی طراحی وب چیست؟

هرم استراتژی طراحی وب چیست؟

روزهایی که مادرتان با یک بشقاب پر از سبزیجات به دنبالتان راه می افتاد را به یاد دارید؟ آن زمان روحتان هم خبر نداشت که او نصایحی برای مدیریت استراتژی طراحی وب را در اختیارتان می گذاشته است! 

در دنیای امروز که توییت های توییتر، لینک های فیس بوک، فروم ها وبلاگ ها از هر گوشه و کناری قد علم می کنند. در چنین فضایی نادیده گرفتن اصول اولیه کمی وسوسه کننده به نظر می رسد. افراد تمایل دارند که بی معطلی به سراغ بشقاب ترفند های سئو بروند و پا به دنیای شبکه های اجتماعی بگذارند. صاحبان تجارت های بزرگ با حرص و ولع فراوانی در حال تغذیه از شبکه های اجتماعی هستند. این افراد ضرورت وجود پایه و اساسی محکم برای بهینه سازی وب سایت را به کلی نادیده گرفته اند. پایه های اولیه وب سایت را وجود یک رابط کاربری قدرتمند، محتوای مفید و دست اول موجود در سایت شکل می دهد.

طراحی وب

هدف ما از طراحی وب ایجاد فضایی است که نیاز و امیال کاربر را به خوبی پوشش دهد. کاربر به دنبال تجربه ای منحصر به فرد است. طراحی سایت برای برخورداری از شالوده ای محکم و استوار باید محتوای دست اول و مفید را در اختیار کاربر بگذارد. از این گذشته مسیریابی ها در سایت باید بسیار واضح و کاربر پسند بهینه سازی شده باشند. کاربر باید به وضوح بداند در کدام قسمت طراحی وب شما ایستاده است و به کدام سمت می تواند حرکت کند. با صرف انرژی برای استراتژی حضور در دنیای دیجیتال می توان خشت های استواری را در شالوده طراحی وب روی هم نهاد.
این نکات را به خاطر داشته باشید. در ادامه می خواهیم شما را با تعریف هرم استراتژی در طراحی وب آشنا کنیم. در آغاز بیایید نگاهی به این هرم بیاندازیم. این هرم درست مانند هرم های سازمان غذا و دارو طراحی شده است. در هرم تغذیه، موادی که ارزش غذایی بالایی دارند، در پایین ترین طبقه هرم گنجانده می شوند. مواد غذایی که سهم کمتری از رژیم غذایی ما را به خود اختصاص می دهند، در طبقات بالایی هرم می یابیم. حال بیایید نگاهی به طبقات هرم استراتژی طراحی وب بیاندازیم.

بیشتر بدانید : 

گاهی در نظر افراد، طراحی سایت فقط محدود به برنامه نویسی وب می شود؛ در حالی که طراحی وب سایت تنها محدود به برنامه نویسی نیست و رعایت نکات کوچک و به ظاهر بی اهمیت است که در طراحی یک وب سایت را موفق می کند.

نکاتی درباره طراحی سایت

 

هرم استراتژِی وب

طراحی وب

محتوا در طراحی وب (Content)

برای بررسی هرم استراتژی طراحی سایت باید از پایین ترین طبقه شروع کنیم. این طبقه به محتوا اختصاص داده شده است. محتوا ارزش بالایی در سئو سایت ایفا می کند. در واقع اصلی ترین منبع تغذیه سایت محتوا است. محتوا حاکم مطلق در بهینه سازی سایت است. شاید این سخن کمی کلیشه ای شده باشد. اما کلیشه شدن آن چیزی از ارزش های محتوا کم نکرده است. ممکن است شما دنبال کنندگان بسیاری در توییتر برای خود دست و پا کرده باشید، یا حرفه ای ترین و جذاب ترین ایده ها را در طراحی سایت به کار برده باشید. اما حقیقت این است که هیچ یک از این ویژگی ها باعث بازگشت مجدد کاربر به طراحی وب شما نخواهد شد. شما باید به فکر نمک گیر کردن کاربر باشید. او به دنبال محتوای مورد نیاز خود خواهد آمد. تنها چیزی که نیاز دارید محتوایی است که اطلاعات مورد نیاز کاربر را به خوبی فراهم کند.
محتوای مفید سوختی است که موتور سایت را روشن نگه داشته و ویژگی های ممتاز سایت را به نمایش می گذارد. کاربر برای نوشتن توییتی راجع به سایت یا کلیک روی لینک های سایت، باید انگیزه داشته باشد. محتوا این انگیزه را در کاربر به وجود می آورد.
محتوا اولین گام استراتژی حضور در دنیای دیجیتال است. محتوای سایت باید قانع کننده باشد، حرف تازه ای برای گفتن داشته باشد، در پاسخ به نیاز کاربر نوشته شده باشد و جذاب باشد. حال بگذارید چند سوال ساده در خصوص محتوای سایت شما بپرسیم؟
آیا اصطلاحات به کاررفته در محتوای شما برای کاربر قابل فهم هستند؟
آیا محتوای شما قابل هضم است و منحصرا برای سایت نوشته شده است، یا از بروشورها و کاتالوگ ها کپی برداری شده است؟
به عنوان یک بلاگر آیا نقطه نظر خاصی در محتوای شما دیده می شود؟ آیا نقطه نظر شما برای کاربران جذابیت دارد؟

شبکه های اجتماعی امروزه جزء جدایی ناپذیر زندگی همه ما شده اند. از این رو، بازاریابی شبکه های اجتماعی موضوعی است که هر کسب و کار دیجیتالی باید در جریان دیجیتال مارکتینگ به آن توجه کند.

محتوای بازاریابی شبکه های اجتماعی باید چگونه باشد؟

طراحی وب کاربری (Usability)

اگر کاربر محتوای مورد نظر خود را در هنگام بازدید از سایت نیابد، دیگر چه اهمیتی دارد که محتوای مفید و فوق العاده ای در سایت شما موجود باشد یا خیر؟ برخی از فاکتور ها کاربر را از سایت شما می راند و احتمالاً او دیگر به سایت شما باز نخواهد گشت. از این عوامل می توان به مسیریابی پیچیده که کاربر را سردرگم می کند، اشاره کرد. انیمیشن ها و طراحی های گرافیکی بیش از اندازه، حوصله کاربر را سر می برند. پاپ آپ ها و آگهی هایی که به محض ورود کاربر بر سر او آوار می شوند نیز باعث می شوند کاربر دیگر به سایت شما بازنگردد.
در گذشته برای آزمودن بهینه سازی مسیریابی های سایت نیاز به صرف هزینه های سرسام آوری بود. اما امروزه دیگر مسائل مادی به عنوان محدودیتی در سنجش طراحی سایت مطرح نیست. امروزه نرم افزار ها و کارشناسان بسیاری برای انجام این کار در خدمت شما هستند. شما می توانید با استفاده از روش های بسیاری مسیریابی های سایت خود را بهینه سازی کنید. کافی است از دوستان و خانواده خود برای بررسی کیفیت مسیریابی های سایت کمک بگیرید. اگر در سئو سایت مسیریابی ها را به درستی تعیین کرده باشید رتبه طراحی وب خود را به شدت افزایش خواهید داد. کاربر با استفاده از نقشه ی مشخص و دقیق دورن سایت، مسیر خود را به خوبی انتخاب می کند. در چنین شرایطی شما از رقبای خود فرسنگ ها پیشی خواهید گرفت.

هرم استراتژِی وب

طراحی وب

تاثیر سئو در طراحی وب (SEO)

ممکن است از اینکه سئو را در طبقات اول هرم استراتژی نیافته اید، شگفت زده شده باشید. اما مسئله این است که اگر کاربران سایت شما را پیدا نکنند دیگر بهینه سازی چه اهمیتی دارد؟ در واقع اگر محتوای سایت به خوبی نوشته شده باشد و تمام نیاز های کاربر را پوشش دهد، شما به خودی خود نیمی از راه بهینه سازی را طی کرده اید.
فعالان سطح وب عموما زمان بسیاری را برای یافتن راز ها و ترفندهای بهینه سازی سایت صرف کرده و هرگز توجه خود را روی کیفیت محتوای سایت متمرکز نمی کنند. اصلی ترین و اساسی ترین فاکتور در استراتژی حضور در دنیای دیجیتال، برخورداری از محتوا با کیفیت و مرتبط است. این محتوا است که کاربر را به سایت شما دعوت می کند. شما با یک پذیرایی چشم نواز کاربر را به مسافر همیشگی سایت خود تبدیل می کنید. برای بهینه سازی محتوا به پاسخ این سوالات بیاندیشید:
آیا کلمات کلیدی مورد جستجوی کاربر را به عنوان کلمات کلیدی در محتوای خود به کار برده اید؟
آیا کلمات کلیدی را در عنوان های اول، دوم و سوم خود به کار برده اید؟
آیا عنوان محتوا، موضوع محتوا و کلمه کلیدی را در خود گنجانده است؟

سئو؛ کارآمدترین ابزار دیجیتال مارکتینگ

 

شبکه های اجتماعی (Social Media)

بالاخره به قسمت شیرین ماجرا رسیدیم! پس از اینکه کیفیت محتوای را در طراحی وب ارتقا داده، مسیر های دسترسی کاربر را به خوبی مشخص کرده و سئو سایت را بهبود بخشیدید، می توانید با توشه ی کافی وارد دنیای شبکه ای اجتماعی شوید.
ما فرض می کنیم شما با شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک، توییتر آشنا هستید. احتمالاً تا به حال تدابیری را برای بهینه سازی شبکه های اجتماعی خود در نظر گرفته اید. ما به شما پیشنهاد می کنیم استراتژی بلند مدتی را برای بهینه سازی شبکه های اجتماعی خود در نظر بگیرید. با پاسخ به سوالات زیر درمی یابید که آیا بهینه سازی شبکه اجتماعی خود را به خوبی انجام داده اید یا خیر؟
کسی که نظارت بر محتوای شبکه اجتماعی شما را برعهده دارد با جان و دل محتوای شما را بهینه سازی می کند، یا بهینه سازی شبکه را به عنوان یک سرگرمی در اوقات فراغت خود انجام می دهد؟
چه کسی به نگرانی ها و سوالات کاربران شما پاسخ می دهد؟

هرم استراتژِی وب

طراحی وب

پرداخت به ازای کلیک (PPC)

تا به اینجا برای بهینه سازی استراتژی حضور در دنیای دیجیتال اهمیت محتوا، رابط کاربری، سئو و شبکه های اجتماعی را بیان کردیم. حالا به عنوان چاشنی استراتژی طراحی وب به پرداخت به ازای کلیک اشاره خواهیم کرد. پرداخت به ازای کلیک با توجه به نوع تجارت شما می تواند اهمیت بسیار بالایی در طراحی شما داشته باشد. اگر چه، در اکثر موارد، با رعایت نکات گفته شده در طراحی وب خود به نتایج دلخواه دست می یابید. به عبارت دیگر چرا باید برای جذب کاربر هزینه صرف کنید؟ آنهم زمانی که سایت مقصد نمی تواند نیاز کاربران را فراهم کند؟

نکات پایانی

آیا هرم استراتژی با توجه به نیاز های شما تغییر می کند؟ قطعاً همینطور است. بهینه سازی و پرداخت به ازای کلیک در کسب و کار های کوچکی که محصولات پیچیده ای را برای بازار های خاص و خرد تأمین می کنند، بسیار اهمیت دارند. به عنوان یک بلاگر شبکه های اجتماعی برای شما اهمیت بسیاری خواهند داشت. به خاطر داشته باشید که ترتیب قرار گیری طبقات در هرم استراتژی، کتیبه ای نوشته شده روی سنگ نیست. شما می توانید با توجه به نیاز های خود تمرکز خود را معطوف به فاکتور های تأثیر گذار بر تجارت خود کنید. اما فراموش نکنید اهداف شما هر چه که باشد چارچوب و اصول اولیه همواره ثابت است. به عبارت دیگر اجازه ندهید عطر یک دسر خوش رنگ و بو شما را از غذای اصلی محروم کند.

1 1 1 1 1

دیدگاه ها (0)

  1. ارسال دیدگاه
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
کد امنیتی