۱۰ گام راه اندازی کسب و کار اینترنتی

۱۰ گام راه اندازی کسب و کار اینترنتی

بارها در مقالات مختلف از سودآوری و اهمیت راه اندازی کسب و کار اینترنتی سخن گفتیم. در این مقاله نیز قصد داریم تا مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی را در 10 گام به شما معرفی کنیم.

در همین ابتدا پیشنهاد می کنیم که این مقاله را بخوانید تا از اهمیت کسب و کار اینترنتی آگاه شوید: 

کسب‌ و ‌کار اینترنتی؛ به عنوان شغل دوم

 

خودشناسی، گامِ صفر تمام کارها

برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی شما باید خودتان را خوب بشناسید؛ یعنی بتوانید علاقه ها، مهارت ها و نقطه ضعف هایتان را مشخص کنید. این کار باعث می شود تا بتوانید از محرک های کاری متناسب با خود استفاده کنید. قبول کنید که راه اندازی یک کار جدید، آسان نیست و به استمرار و پشتکار شما نیاز دارد. با خودتان رو راست باشید و برای شروع یک مسیر سخت اما مطمئن آماده کنید. راستی اعتماد به نفس، یکی از بال های موفقیت شما در کارتان است؛ پس آن را تقویت کنید.

 

مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی

در این مقاله 10 گام راه اندازی کسب و کار اینترنتی را به شما آموزش خواهیم داد. تازه کارها و افرادی که تجربه فعالیت از طریق اینترنت را ندارند از خواندن این مقاله بیشترین سود را می برند. به طور خلاصه 10 مرحله ای که در این مقاله می خوانید عبارتند از:

 

حتماً بخوانید : بازاریابی اینترنتی (آنلاین) چیست؟

 

 

10 مرحله راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی

1- نیازی در بازار پیدا کنید و به دنبال رفع آن باشید.

بیشتر افراد تازه کار بر این عقیده اند که برای درآمدزایی از طریق اینترنت، باید اول محصول تولید کنند و بعد آن را بفروشند! نتیجه همچین تصوری این است که مخاطب از محصول تولید شده استقبال نخواهد کرد. برای موفق شدن باید کسب و کار اینترنتی خود را با روند بازاریابی شروع کنید؛ یعنی ببینید مردم به دنبال چه راه حلی می گردند و چه کمبودی دارند. اگر شما بتوانید گم شده افراد را در اختیارشان بگذارید، سود هنگفتی به دست خواهید آورد. برای اینکه راحت تر بازار را جستجو کنید می توانید از این روش ها کمک بگیرید:

 • در انجمن های آنلاین عضو شوید و ببینید مشکل مردم چیست و به دنبال چه راه حلی هستند؟

 • به کلید واژه ها توجه کنید و ببینید مردم به دنبال چه عبارت هایی می گردند؟ اگر برای عبارتی که پیدا کردید، وب سایتی وجود ندارد، زودتر دست به کار شوید.

 • به سایت های رقیبان خود مراجعه کنید و ببینید آنها برای این مشکل چه راه حلی پیدا کرده اند. می توانید با بهتر کردن خدمات خود در این زمینه، با کهنه کاران بازار وارد رقابت شوید.

تا اینجا شما به مشکل جامعه پی بردید و می خواهید این نیاز را برطرف کنید. خود را جای مشتری بگذارید و انتظارات مخاطبین خود را ارزیابی کنید.

 

حتماً بخوانید : بهترین شرکت های تبلیغاتی چه ویژگی هایی دارند؟

 

 

2- متن های تبلیغاتی و تأثیرگذار بنویسید

شما باید بتوانید مخاطب را برای خرید کردن از سایت خود قانع کنید. نوشتن متن های تبلیغاتی و تأثیرگذار باعث می شوند که بازدیدکننده به سمت خرید هدایت شود. برای نوشتن متن های تاثیر گذار باید:

 • تیتری جذاب و قانع کننده بنویسید.

 • تمرکز نوشته خود را در بیان نحوه بهبود بخشیدن به زندگی مردم بگذارید و در کل نوشته به این موضوع اشاره کنید.

 • مشکل را توضیح داده و راه حل آن را نیز بیان کنید.

 • راه حلی که محصول شما ارائه می دهد را بیان کرده و مزیت های آن را بشمارید.

 • نظرات افرادی را که قبلاً از محصول شما استفاده کرده‌اند، در بخشی از وب سایت خود بگجانید.

 • مشتری را مطمئن کنید که این محصول مشکل او را برطرف خواهد کرد.

 • کیفیت محصول خود را تضمین کنید و به استفاده کنندگان گارانتی بازگشت وجه بدهید.

 • طوری صحبت کنید و به مخاطب القاء کنید که او به استفاده از این محصول نیاز ضروری دارد.

 • مشتری را با پیشنهادی شگفت انگیز یا تخفیفی درخور توجه هیجان زده کنید.

 • مشتری را به خرید محصول خود دعوت کنید.

با این روش ها شما قادر خواهید بود که متن های قوی و اثر گذار بنویسید که خواننده را به سمت خرید محصول شما سوق بدهد.

 

حتماً بخوانید : پیام تبلیغاتی

 

 

3- وب سایت کاری خود را راه اندازی کنید.

حالا که شما حوزه کاری خود را مشخص کردید و یاد گرفتید که متن های تبلیغاتی بنویسید باید وب سایت کاری خود را راه بیندازید. انتخاب نام مناسب، خرید دامنه و خرید هاست 3 گام اساسی در این مرحله هستند. شما می توانید برای طراحی وب سایت خود از طراحان سایت کمک بگیرید؛ اما پیشنهاد ما این است که پیچ و خم طراحی سایت را خودتان یاد بگیرید تا در آینده بتوانید با ریزه کاری های وب سایتتان کنار بیایید. رعایت این نکات وب سایت شما را جذاب تر خواهد کرد:

 • منوی وب سایت خود را آسان و قابل فهم طراحی کنید.

 • نمای کلی وب سایت خود را کاربرپسند طراحی کنید.

 • فونت مناسبی برای مطالب سایت انتخاب کنید تا متن های وب سایتتان خواناتر شوند.

 • عکس، صوت و فیلم می تواند بر جذابیت بصری وب سایت شما بیفزاید.

 • روند خرید محصول را ساده تر کنید.

 • به مخاطبان خود پیشنهاد عضویت بدهید و ایمیل آنها را جمع آوری کنید.

 • طوری روی وب سایت خود سرمایه گذاری کنید که در ثانیه های اول بتواند نظر مشتری را به خود جلب کند.

 

 

4- برای تولید محتوای وب سایت خود وقت بگذارید.

یکی از مهم ترین مراحل در کسب و کارهای اینترنتی، تولید محتوای جذاب و کاربردی است. تولید محتوا، یکی از جنبه های اصلی بازاریابی اینترنتی است. برای این کار باید زمان بندی کرده و طبق زمانبندی خود، به تولید متن، صوت یا فیلم مرتبط با حوزه کاری خود اقدام کنید. وب سایت ها و شبکه های اجتماعی با محتواهای مختلف پر می شوند؛ پس دور از انتظار نیست که بگوییم محتوای کاربردی می تواند در گسترش نام تجاری شما تأثیر فوق العاده ای داشته باشد.

 

حتماً بخوانید : بازاریابی محتوایی

 

 

5- مشتریان جدیدی به وب سایت خود بیاورید و ترافیک جذب کنید.

ترافیک از واژه "Traffic" به معنای رفت و آمد بر می خیزد. وقتی می گوییم ترافیک جذب کنید یعنی کاری کنید که افراد بیشتری به وب سایت شما بیایند. هرگز نباید اجازه دهید کسب و کار اینترنتی شما با کمبود ترافیک مواجه شود؛ به همین دلیل ضروری است که اصول جذب ترافیک را یاد بگیرید مثلاً :

 • به نظرات درج شده در وبلاگ خود حتماً پاسخ دهید.

 • برای بهینه سازی مطالب منتشر شده کنونی خود اقدام کنید.

 • در سایت خود یک گروه راه اندازی کنید.

 • لینک های نامربوط و قدیمی وب سایتتان را حذف کنید.

 • کلید واژه ها را در قسمت های مختلف سایت پخش کنید.

 • در شبکه های اجتماعی به تبادل اطلاعات و تبلیغات بپردازید.

یکی از راه های مؤثر در جذب ترافیک، سفارش تبلیغات برای موتورهای جستجو است. تبلیغات با شیوه‌ی پرداخت به ازای کلیک می تواند به آسانی افراد جدیدی را به سمت شما سوق دهد.

 

کسب و کار اینترنتی

 

 

6- وب سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید.

همانطور که قبلاٌ بارها گفتیم، بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو ( سئو )، یعنی اینکه در وب سایت خود طوری عمل کنید که مورد تأیید موتورهای جستجو مانند گوگل باشد. وقتی طرز عملکرد شما با الگوریتم های موتورهای جستجو همراستا باشد، آنها وب سایت شما را به عنوان منبعی معتبر می شناسند. موتورهای جستجو به افرادی که به جستجو می پردازند، وب سایت های مفید و کاربردی را پیشنهاد خواهند داد. با رعایت اصول پایه ای بهینه سازی سایت، وب سایت شما محبوب دل موتورهای جستجو خواهد شد.

 

حتماً بخوانید : سئو سایت به شیوه "امپريال برند"

 

 

7- برند سازی کنید.

برند سازی یعنی با ارائه خدمات رایگان و مفید، خود را به عنوان متخصص به دیگران بشناسانید. در ابتدای راه اندازی کسب و کارتان، کسی از وجود شما و کسب و کارتان اطلاعی ندارد و این شما هستید که کار خود را به دیگران معرفی خواهید کرد. برند سازی به شما کمک می کند که افراد برای کسب اطلاعات مفید به شما مراجعه کنند. برند سازی موجب جذب ترافیک بیشتر و بهینه سازی موتورهای جستجو نیز خواهد شد. این سه نکته به شما کمک می کند تا اعتبار کاری به دست آورید:

 • با ناب ترین اطلاعات و بهترین کیفیت مقاله، کتاب الکترونیکی، صوت و فیلم تولید کنید و به رایگان در وب سایت خود قرار دهید. این محتواها را در وب سایت های ارائه مطالب آنلاین و شبکه های اجتماعی نیز قرار دهید.

 • دکمه ارسال برای دوستان و اشتراک گذاری مطالب را در پایین صفحات وب سایت قرار دهید.

 • با بزرگان حرفه و کار خود مصاحبه کنید، از تخصص افراد حرفه ای استفاده کنید و مطالب مفید دیگران را با ذکر منبع منتشر کنید.

انجام این کارها شما را فردی محترم و متخصص نشان خواهد داد. کسی که فقط به دنبال کسب پول و فروش محصولات نیست و قصد خدمت رسانی به دیگران را دارد.

 

حتماً بخوانید : ۵ راه برای تمایز در برندینگ

 

 

8- با فرستادن ایمیل بازاریابی کنید. ( بازاریابی ایمیلی )

سرمایه شما در کسب و کارهای اینترنتی تان، لیست ایمیل افراد است. هرچه ایمیل بیشتری در اختیار داشته باشید، ثروتمندتر خواهید بود؛ چرا که با فرستادن ایمیل می توانید افراد را به شرکت در دوره ها و خرید محصولاتتان ترغیب کنید. ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی از طریق ایمیل برتر از سایر روش های بازاریابی بوده و یکی از روش های تضمینی برای موفقیت در فروش است. اکیداً توصیه می کنیم پیگیر افراد مشتاقی که ایمیلشان را در اختیار شما گذاشته اند باشید.

 

حتماً بخوانید : بازاریابی ایمیلی

 

 

9- کمپین های تبلیغاتی راه اندازی کنید.

مردم از بازی و سرگرمی لذت می برند. آنها دوست دارند در مسابقات، چالش ها و پویش ها شرکت داده شود. کمپین های (پویش های) تبلیغاتی، مجموعه‌ای از فعالیت‌های تبلیغاتی چندجانبه است که با هدف جذب مخاطبین بیشتر انجام می شود. در طی راه اندازی کمپین های تبلیغاتی افراد بیشتری با کسب و کار شما آشنا شده و به سمت شما جذب خواهد شد.

 

حتماً بخوانید: کمپین های تبلیغاتی در دنیای دیجیتال مارکتینگ

 

 

10- تکنیک های فروش را یاد بگیرید.

از مهم‌ ترین استراتژی‌ های بازاریابی اینترنتی این است که به خریدارانتان ارزش های مادام العمر بدهید. این ارزش ها باید به گونه ای باشد که آنها را برای خرید مجدد از وب سایت شما ترغیب کند. شما باید تکنیک های فروش و افزایش درآمد را یاد بگیرید و با کمک آنها فروش بیشتری داشته باشید. تکنیک بیش‌فروشی (up selling) و تکنیک فروش بک‌اند (back-end) نام دو روش برای افزایش فروش است. برای اینکه بیشتر بفروشید این روش ها را امتحان کنید:

 • پس از اینکه مشتری یک بار از شما خرید کرد، خرید محصولات مکمل را به او پیشنهاد دهید.

 • برای افزایش وفاداری مشتری، کوپن های تخفیف برایشان ارسال کنید.

 • محصولی را به رایگان پس از خرید برای مشتری بفرستید.

 • از او به خاطر خریدش تشکر کرده و برایش جایزه ای در نظر بگیرید.

 • از خریدار میزان رضایتمندی و بازده محصول خود را بپرسید.

اینترنت، دنیایی شلوغ و وسیع است. برای قدم گذاشتن به این دنیای شگفت انگیز باید اصول راه‌ اندازی و توسعه یک کسب و کار اینترنتی موفق را بدانید و از راهنمایی های یک مربی آگاه استفاده کنید.

 

در پایان پیشنهاد می کنیم که مقاله زیر را نیز بخوانید تا در هر کسب و کاری موفق باشید:

15 راه موفقیت در کسب و کار

 

 

1 1 1 1 1

دیدگاه ها (0)

 1. ارسال دیدگاه
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
کد امنیتی