مشتریان خود را وفادار کنید!

مشتریان خود را وفادار کنید!

معمولاً برنامه های بازاریابی بیشتر بر جذب مشتری تمرکز دارند و از این رو نگه داشتن مشتریان قدیمی تر یکی از چالش های هر کسب و کار است. ما در این مقاله به اهمیت وفادار کردن مشتریان نسبت به برند خود و راهکارهایی در این زمینه خواهیم پرداخت.

آیا می دانستید هزینه یافتن مشتریان جدید ۵ برابر بیش از نگه داشتن مشتریانی است که الان دارید؟ و آیا می دانستید که هزینه جذب مشتریان جدید از طریق ارجاع ۵ برابر کمتر از جذب مشتریان از طریق تبلیغات است؟ نمی گویم که تبلیغات نباید بخشی از استراتژی بازاریابی شما باشد. بلکه می گویم که باید روی وفاداری مشتریان و ارجاعات نیز سرمایه گذاری کنید.

 

در مقاله زیر خواهیم دید که چگونه می توانید حتی از قاچاقچیان مواد مخدر نیز درس های بازاریابی و فروش بگیرید! مقاله زیر را حتماً بخوانید:

مثل یک قاچاقچی بفروشید!

 

به دنبال ارجاع دهندگان باشید و تشکر کنید

مشتریان رضایتمند تمایل دارند که شما را به دوستان خود ارجاع دهند. اما گاهی اوقات سرشان شلوغ است و فراموش می کنند. ساده ترین ترفند برای حصول اطمینان از ارجاع آنها این است: از آنها بخواهید.

هیچ اشکالی ندارد که به مشتری تان بگویید «خیلی از شما تشکر می کنیم و اگر ممکنه که ما را به دوستان خود معرفی کنید و راجع به کسب و کار ما با آنها صحبت کنید. ما خیلی تلاش می کنیم که مشتریان مثل شما را راضی نگه داریم و بابت هر ارجاعی از شما تشکر می کنیم.»

به عبارت دیگر به کارکنان خود آموزش دهید که در هر جا که مقدور است از خدمات مشتریان خود تقدیر کنند. این کار موجب می شود که مشتری رابطه نزدیکی با شما احساس کند و همه دوست دارند راجع به کسب و کارهایی که رابطه خاصی با آنها دارند صحبت کنند. این کار تأثير قابل توجهی دارد.

کسب و کارها آن قدر سرگرم یافتن ایده های بازاریابی جدید برای افزایش وفاداری به نشان تجاری و افزایش ارجاعات هستند که فراموش می کنند خواهش کنند.

 

در مقاله زیر خواهیم دید که چرا برنامه های بلندمدت در مسائل مربوط به کسب و کار اعم از بازاریابی هیچ جایی ندارند. برنامه های بلند مدت (بیشتر از یک سال) از نظر تمامی اساتید بازاریابی هیچ جنبه منطقی و درستی ندارند و ما در این مقاله به این مسئله می پردازیم:

برنامه های بلندمدت کسب و کار‌تان را دور بریزید!

 

برای تشکر به آنها هدیه بدهید

برنامه های وفاداری را فراموش کنید. «آیا ممکن است به دوست خود بگویید هر بار که به من زنگ بزنی یک امتیاز می گیری و بعد از ۲۰ امتیاز من یک پرس غذا از رستوران برایت می خرم!» البته که نه. بنابراین چرا باید این حرف را به مشتریان خود بزنید؟ در برخی مواقع ممکن است این کار جالب باشد اما فراموش نکنید که مردم تمایل دارند با افرادی کسب و کار انجام دهند که احساس می کنند می توانند با آنها دوست شوند.

 

مقاله زیر شما را متوجه می سازد که چرا باید به جای اینکه مشتاق و درگیر رشد و توسعه کسب و کار خودتان باشید، ابتدا در زمینه ای که شروع کرده اید، بهترین و متمایز ترین شوید:

درگیر رشد کسب و کار خود نباشید!

 

می خواهم یک حکایت برایتان تعریف کنم. در نزدیکی محلی که من زندگی می کنم یک رستوران کوچک سوشی وجود دارد. قبلا شاید ماهی دو یا سه بار به آنجا می رفتم. این رستوران هيچ اولویتی برای من نداشت فقط موقعیت مکانی اش یک مزیت بود. بله، سوشی عالی است اما جاهای دیگری هم هست که می توان در آن سوشی عالی پیدا کرد. تا اینکه یک روز که در حال خوردن سوشی بودم صاحب رستوران پیش من آمد و گفت "از تو متشکرم، می دانم که زیاد اینجا می آیی و می خواهم از این بابت از تو تشکر کنم. این سه عدد سوشی رایگان مال تو، لذت ببر!"

همین! گفتن همین حرف کافی بود. گفتن این حرف هیچ هزینه ای برایش نداشت و شاید ۳ دلاری که برای سوشی به من داد هم هزینه زیادی نبود. اما حالا وفاداری من را جذب کرده بود. در عوض هیچ چیزی از من نخواست، از من خواست که ۱۲ بار دیگر بیایم تا همان پیشنهاد را به دست آورم. همین طوری آن را به من داد، انگار که هدیه ای از یک دوست به دوستی دیگر بود. هیچ قید و بندی در کار نبود. از آن به بعد او وفاداری مرا به دست آورد.

از آن به بعد تا حالا هفته ای دو بار به آنجا می روم و در مورد این محل با دوستانم صحبت می کنم.

درس اخلاقی : تشکر کنید و بدون هیچ توقعی هدیه بدهید. در عوض مشتریان وفاداری خود را به شما می دهند.

 

داستان سرایی یکی از نکاتی است که شما می توانید در فرایند بازاریابی از آن بهره ببرید. خواندن مقاله زیر را در این زمینه به شما پیشنهاد می کنیم:

قدرت داستان سرایی در بازاریابی

 

 

1 1 1 1 1

دیدگاه ها (0)

  1. ارسال دیدگاه
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
کد امنیتی